Tryby połączenia¶
Niezależnie od zastosowanego scenariusza wdrożenia, Wheel Fudo PAM może pracować w trybie transparentnym, trybie bramy lub jako pośrednik (proxy).
Tryb transparentny¶
W trybie transparentnym, klient łączy się z serwerem docelowym wskazując bezpośrednio jego adres IP. Wheel Fudo PAM zestawiając połączenie z monitorowanym zasobem używa adresu IP klienta.

Tryb bramy¶
W trybie bramy, klient łączy się z serwerem docelowym wskazując bezpośrednio jego adres IP. Wheel Fudo PAM zestawiając połączenie z monitorowanym zasobem używa własnego adresu IP. Tryb pracy bramy pozwala na sterowanie ruchem sieciowym, by ten stale przechodził przez Wheel Fudo PAM, w przypadku gdy zastosowanie mają polityki kierowania ruchem.

Ustawienie adresu IP Wheel Fudo PAM jako adresu źródłowego pakietu sprawi, że odpowiedź z serwera trafi do Wheel Fudo PAM i dalej do klienta, a nie bezpośrednio do klienta.
Pośrednik¶
W trybie pośrednika, użytkownik nawiązuje połączenie z serwerem docelowym wskazując adres IP Wheel Fudo PAM i numer portu przypisany do danego serwera. Unikalność numeru portu pozwala na zestawienie połączenia z właściwym zasobem.

Takie rozwiązanie ukrywa faktyczną adresację serwerów, a odpowiednie ich skonfigurowanie pozwala na odrzucanie zapytań ze źródłowym adresem IP innym niż adres IP Wheel Fudo PAM.
Bastion¶
W trybie bastionu, konto na serwerze docelowym zdefiniowane jest w ciągu identyfikującym użytkownika, np. ssh jan_kowalski#admin_mail_server@10.0.0.8
. Bastion pozwala na realizowanie dostępu do szeregu serwerów poprzez tę samą kombinację adresu IP i numeru portu, umożliwiając zachowanie domyślnych numerów portów dla poszczególnych protokołów.

Informacja
- Tryb bastion wspierany jest w połączeniach realizowanych za pośrednictwem protokołów: SSH, RDP, VNC, Telnet, Telnet 3270.
- W przypadku gdy wskazane konto nie istnieje, Wheel Fudo PAM dokona próby dopasowania podanego ciągu znaków do nazwy serwera.
Tematy pokrewne: